Podatek od deszczu – czym jest?

Podatek od deszczu – czym jest? Kto zapłaci podatek?

Podatek od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej poprzez np. wybudowanie parkingu. Szczegółowe informacje na temat tego podatku oraz wszelkie regulacje prawne znajdziemy w ustawie o prawie wodnym.

Celem nałożenia dodatkowej opłaty jest zachęcenie do instalowania urządzeń mających na celu retencjonowanie wody.

Podatek od deszczu – koszt, cena, stawki

Stawka opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej uzależniona jest od zdolności retencyjnych danej nieruchomości. Wraz ze wzrostem zdolności retencyjnych wysokość podatku będzie się zmniejszać.

STAWKI:

  • bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 1,50 zł za 1 m2 na 1 rok,
  • z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,90 zł za 1 m2 na 1 rok,
  • z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem 0,45 zł za 1 m2 na 1 rok.

 

Kto zapłaci za podatek od deszczu?

Opodatkowaniu podlegają głównie przedsiębiorcy posiadający nieruchomość o znacznej powierzchni – powyżej 3500 m2 obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem wpływających na zmniejszenie retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *