Składka zdrowotna 2022 r.

Ile wyniesie składka zdrowotna w zależności do poszczególnych form opodatkowania? Dlaczego wielu przedsiębiorców czekało na informacje w zakresie średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw?

Składka zdrowotna 2022 r. – ryczałt

W przypadku ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej uzależniona jest od średniego wynagrodzenia za IV kwartał 2021 r. w sektorze przedsiębiorstw. Wyróżniamy 3 progi opodatkowania:

Składka zdrowotna 2022 ryczałt

 

Składka zdrowotna 2022 r. – skala podatkowa, podatek liniowy

Z racji iż przepisy o Polskim Ładzie dopiero wchodzą w życie i obowiązuje okres przejściowy składka zdrowotna za styczeń dla podatników na pozostałych formach opodatkowania również liczona będzie od podstawy, którą stanowić będzie 75% kwoty średniego wynagrodzenia za IV kwartał – 4665,78 zł.

W pozostałych miesiącach podstawą opodatkowania będzie uzyskiwany przez podatników dochód (brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku).

W przypadku opodatkowania w formie skali podatkowej przedsiębiorca zapłaci 9%, czyli 419,92 zł (za styczeń).

W przypadku opodatkowania w formie podatku liniowego sposób rozliczania jest nie jasny, ponieważ niewiadomo czy składka będzie wynosiła 4,9% czy 9%. W zależności od przyjętych założeń wysokość składki zdrowotnej będzie wynosić:

  • minimalna składka zdrowotna – 270,90 zł lub
  • 9% – 419,92 zł

 

Składka zdrowotna 2022 r. – karta podatkowa

W przypadku karty podatkowej składka zdrowotna za styczeń będzie wynosiła 270,90 zł (9% od minimalnej pensji).

UWAGA!
W 2023 roku nastąpiły znaczne zmiany związane ze składką zdrowotną. Zmiany dotyczą między innymi nowego sposobu liczenia składki czy innych wysokości składek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *