Nowe terminy zwrotów podatku VAT od 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe, skrócone terminy zwrotu podatku VAT. Nowelizacja ustawu o VAT, określająca zasady stosowania ustrukturyzowanych e-faktur, zakłada zwrot w 40 dni. Z kolei program “Nowy Polski Ład” zakłada otrzymywanie zwrotów w zaledwie 15 dni.

Zgodnie z przepisami prawa, jeśli wartość podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, w danym okresie rozliczeniowym, podatnik ma możliwość obniżenia kwoty podatku za następne okresy o tę różnicę lub jej zwrot na rachunek bankowy.

Dotychczas zwrot następował na rachunek w terminie 60 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli jednak zdarzyła się sytuacja, w której zasadność zwrotu wymagała weryfikacji, naczelnik urzędu skarbowego miał możliwość przedłużenia tego terminu, aż do wyjaśnienia. Jeśli na drodze weryfikacji ustalono, że zwrot jest zasadny, podatnik otrzymuje go wraz z odsetkami.

Od 2022 roku będzie jednak obowiązywał krótszy, 40 dniowy termin zwrotu, co ma zachęcić podatników do wdrożenia i stosowania wyłącznie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych, wystawianych za pośrednictwem KSeF (Krajowy System eFaktur). Zwrot do 40 dni ma przysługiwać po spełnieniu kilku warunków.

Niektóre podmioty otrzymają zwrot nawet do 15 dni, ale pod warunkiem, że będą dokonywać transakcji w systemie cashless czyli bezgotówkowo. Podatnicy bezgotówkowi będą mogli rozliczać się automatycznie – fiskus będzie porównywał dane z kasy z informacjami z pliku JPK i dokona zwrotu bez formalności i ryzyka kontroli.

Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie obsługi księgowej, podatkowej i kadrowej podmiotów. Zajmujemy się wszystkimi obowiązkami przedsiębiorców. Zapraszamy do kontaktu i poznania szczegółów naszej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *