Złożenie oświadczenie PIT-OP

Zapewne nie każdy z Państwa zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tytułowy PIT-OP. Otóż jak się okazuje jest to oświadczenie o przekazaniu 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Oświadczenie to jest skierowane w głównej mierze dla emerytów i rencistów, którzy mają chęć przekazania 1% podatku na rzecz właśnie wspomnianych już organizacji pożytku publicznego. Otóż podatnik ma możliwość przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie OPP za pomocą wypełnienia oświadczenia PIT-OP w momencie rozliczania się za rok 2020, wówczas gdy:
– posiada status emeryta lub rencisty,
– zostało mu przekazane od organu rentowego roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A,
– w 2020 roku nie osiągnął żadnych innych dochodów, które powinny zostać wykazane na formularzu PIT-37 lub PIT-36.

Dotychczas podatnik, który chciał dokonać przekazania 1% podatku na OPP, był zobowiązany do tego, aby wypełnić całe zeznanie podatkowe. Po przeprowadzonych zmianach, wystarczające okazuje się złożenie oświadczenia PIT-OP. Jest to zatem nie tylko znaczna oszczędność czasu, ale również ograniczenie ryzyka popełnienia błędu. W oświadczeniu podaje się numer wpisu owej organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszystkimi kolejnymi czynnościami zajmuje się Urząd Skarbowy. Termin złożenia oświadczenia został wyznaczony na 30 kwietnia 2021 roku.

W razie jakichkolwiek pytań, bądź pojawiających się wątpliwości – zachęcamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *