Ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę ma prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z przepisami ostateczny termin jego wykorzystania przypada na dzień 30 września kolejnego roku. W przypadku niewykorzystania dni urlopowych pracownik może otrzymać ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy.

Przepisy Kodeksu Pracy szczegółowo regulują zasady przyznawania urlopu wypoczynkowego Jego długość uzależniona jest od stażu pracy:
– mniej niż 10 lat – pracownik otrzyma 20 dni wolnego na rok kalendarzowy;
– 10 lat lub jest wyższy – wówczas można planować urlop liczący aż 26 dni;

Istotnie należy tutaj podkreślić, że pracodawca nie może odmówić urlopu wypoczynkowego pracownikowi w wymiarze do którego ma prawo. Jeżeli jednak wystąpi sytuacja, w której pracownik nie wykorzystał dni urlopu, zostają one przeniesione na kolejny rok (do 30 września powinien zostać wykorzystany przez pracownika). W sytuacji jego niewykorzystania zostaje przekształcony na ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Wielu pracodawców w praktyce stosuje zasadę zamiany dni urlopowych na pieniądze. Warto zaznaczyć, że w punktu widzenia prawa ta zamiana jest nieważna.

W celu obliczenia ekwiwalentu należy:
– ustalić podstawę wymiaru ekwiwalentu
– obliczyć ekwiwalent za 1 godzinę niewykorzystanego urlopu i pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu

 

Usługa prowadzenia ksiąg rachunkowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *