Brexit a umowa handlu

Transakcje handlowe pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Wielkiej Brytanii są częstym zjawiskiem. Przedsiębiorcy handlujący z Wielką Brytanią odczują skutki brexitu najdotkliwiej.

Pod względem obrotów, Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Polski. Wielu przedsiębiorców współpracuje z kontrahentami z Wielkiej Brytanii sprzedając tam swoje produkty. Wraz z brexitem przedsiębiorcy odczują zmiany, ponieważ:

  • towary będą podlegały odprawom celnym
  • zmieniają się zasady rozliczania VAT, akcyzy i innych podatków

Transakcji nie są już nazywane dostawą i nabyciem wewnątrzwspólnotowym, ale eksportem i importem towarów oraz usług.
Brytyjscy odbiorcy wciąż są jednak zainteresowani dostawami, z których dotychczas korzystają ale niestety nie chcą zajmować się odprawami celnymi. Obowiązek ten spada zatem na polskich dostawców, którzy powinni zarejestrować się dla celów cła i VAT w Wielkiej Brytanii i uzyskać tamtejszy numer EORI. Będzie on odpowiedzialny za odprawę celną w brytyjskim urzędzie oraz rozliczenia należności importowych.
Wielka Brytania przewidziała także szerokie zastosowanie odliczenia VAT importowego poprzez rozliczenie go w comiesięcznej deklaracji VAT.
Uproszczenia związane z VAT pozwalają na płynny przewóz towarów bez straty czasu na formalności celne przysługują między innymi firmom, które uzyskają status “upoważnionego operatora” (AEO).
Bezcłowy handel z Wielką Brytanią dotyczy tylko towarów, które spełniają tzw. reguły pochodzenia. Oznacza to że polscy producenci powinni przeanalizować swój proces technologiczny i sprawdzić, czy ich produkty spełniają reguły unijnego pochodzenia. Przyjęto również w tej kwestii uproszczony sposób jego potwierdzania, niewymagający uzyskiwania specjalnych świadectw. Wystarczy deklaracja producenta na fakturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *