Podatek handlowy od 2021 roku

Do tej pory wszelkie regulacje dotyczące podatku handlowego zostały zawieszone. Zgodnie ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej, która zaczęła obowiązywać od 1 września 2016 roku w 2021 roku przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż detaliczną powinni przygotować się na zmiany.

Od stycznia 2021 roku sklepy o największych obrotach zobowiązane będą do dokonywania opłaty z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej. Podatek będzie pobierany co miesiąc. Za styczeń należy dokonać zapłaty w terminie do 25 lutego.

Celem wprowadzenia podatku jest ochrona małych sklepów, które straciły klientów przenoszących się do dużych sieci.

Przewidziano dwie stawki podatku:
– 0,8 proc., która obejmować będzie miesięczny przychód nieprzekraczający 187 mln zł
– 1,4 proc., która obejmować będzie nadwyżkę przychodu ponad kwotę 187 mln zł

Kto musi przygotować się na nowy podatek?
Nowa forma opodatkowania dotyczy głównie sprzedawców detalicznych (osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także spółki cywilne), którzy w ramach działalności dokonują sprzedaży detalicznej.

Do ustalenia przychodu stanowiącego podstawę opodatkowania potrzebne będą informacje zawarte w kasach rejestrujących obrót.

Czy zostaną podwyższone ceny? Zdaniem resortu finansów nie powinno być sytuacji, w której nastąpi wzrost cen. Dlaczego? Duże sklepy nie będą chciały stracić klientów, którzy po wzroście cen zaczęliby robić zakupy w mniejszych sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *