Przedsiębiorcy mają do dyspozycji od 1 września 2019 roku wykaz określonych istotnych informacji dotyczących prowadzących działalność podatników VAT.
Wykaz ten znany jest pod ogólną nazwą- Biała lista podatników VAT i jest prowadzony elektronicznie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Baza danych białej listy jest ogólnodostępna i bezpłatna, co oznacza, że każdy przedsiębiorca będącą podatnikiem może być zweryfikowany przez kontrahenta oraz dokonać jego weryfikacji.
Na białej liście znajdują się informacje o kontrahentach na 5 lat wstecz, od wybranego dnia, a dokładne dane to:
- nazwa firmy
- numer identyfikacji podatkowej
- status podmiotu (nie zarejestrowany/czynny podatnik VAT/podatnik VAT zwolniony/podatnik VAT przywrócony)
- numer REGON/KRS
- adres siedziby oraz adres stałego prowadzenia działalności
- dane osób zarządzających jednostką
- numery rachunków bankowych
Znajdująca się w wykazie informacja dotycząca rachunków bankowych podatnika pozwala na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta oraz znaczne upłynnienie dokonywania transakcji biznesowych.
Rachunki zamieszczane w wykazie są rachunkami firmowymi, nie mogą być to rachunki prywatne-typu ROR.
Należy pamiętać! Gdy wartość transakcji wynosi powyżej 15 000 zł, cała kwota musi zostać wpłacona na rachunek zamieszczony na białej liście, ponieważ w innym wypadku przedsiębiorca pozbawiony jest prawa do zaliczenia wpłaconej kwoty do kosztów uzyskania przychodów.
Dane znajdujące się na białej liście podatników VAT są aktualne na dzień sprawdzania podatnika, a więc każdy należący do listy musi dbać o ich uaktualnianie.