Czym jest wykaz podatników VAT i jak działa?

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji od 1 września 2019 roku wykaz określonych istotnych informacji dotyczących prowadzących działalność podatników VAT.

Wykaz ten znany jest pod ogólną nazwą- Biała lista podatników VAT i jest prowadzony elektronicznie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Baza danych białej listy jest ogólnodostępna i bezpłatna, co oznacza, że każdy przedsiębiorca będącą podatnikiem może być zweryfikowany przez kontrahenta oraz dokonać jego weryfikacji.

Na białej liście znajdują się informacje o kontrahentach na 5 lat wstecz, od wybranego dnia, a dokładne dane to:

  • nazwa firmy
  • numer identyfikacji podatkowej
  • status podmiotu (nie zarejestrowany/czynny podatnik VAT/podatnik VAT zwolniony/podatnik VAT przywrócony)
  • numer REGON/KRS
  • adres siedziby oraz adres stałego prowadzenia działalności
  • dane osób zarządzających jednostką
  • numery rachunków bankowych

Znajdująca się w wykazie informacja dotycząca rachunków bankowych podatnika pozwala na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta oraz znaczne upłynnienie dokonywania transakcji biznesowych.
Rachunki zamieszczane w wykazie są rachunkami firmowymi, nie mogą być to rachunki prywatne-typu ROR.

Należy pamiętać! Gdy wartość transakcji wynosi powyżej 15 000 zł, cała kwota musi zostać wpłacona na rachunek zamieszczony na białej liście, ponieważ w innym wypadku przedsiębiorca pozbawiony jest prawa do zaliczenia wpłaconej kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Dane znajdujące się na białej liście podatników VAT są aktualne na dzień sprawdzania podatnika, a więc każdy należący do listy musi dbać o ich uaktualnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *