Zwolnienie przedsiębiorców z podatku minimalnego

podatek-minimalny

Sejm po rozpatrzeniu poprawki Senatu odnośnie tarczy 4.0 wziął pod uwagę czasowe zwolnienie z podatku od przychodów z budynków.

Wszechobecny kryzys spowodowany pandemią COVID-19 w znacznym stopniu uderzył w branżę nieruchomości komercyjnych. Jak się okazało – czasowe i całkowite zamknięcie obiektów handlowych, było powodem znacznego spadku sprzedaży najemców, renegocjacji umów, a także rezygnacji z licznych wynajmowanych powierzchni. Z racji wprowadzenia pracy zdalnej w wielu firmach, wciąż wiele obiektów biurowych stoi pustych, co niestety jest sporą stratą dla ich właścicieli.

Przedstawiciel Konfederacji Lewiatan poinformował, że mając na uwadze postulaty, w przypadku dalszych trudności w branży podjętej podatkiem minimalnym, zwolnienie z jego opłacania zostanie przedłużone. Jego istota polega na tym, iż jeśli podmioty wynajmujące powierzchnie handlowe nie opłacają podatku CIT/PIT, zobowiązany jest do opłacenia tzw. podatku minimalnego, który jest naliczany nie od dochodu z tytułu najmu nieruchomości, ale od jego wartości.

Zgodnie z tym, co zaprezentował Minister Finansów – podatek minimalny płacić muszą także właściciele hoteli, którzy także znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu koronawirusa.

Podsumowując – zwolnienie z podatku minimalnego dotyczy:
– właścicieli galerii handlowych,
– właścicieli domów towarowych,
– właścicieli biurowców,
– właścicieli magazynów,
– właścicieli hoteli i podobnych budynków wynajmowanych, dzierżawionych lub leasingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *