Rejestr BDO – kogo obowiązuje?

Do końca roku 2019 każdy przedsiębiorca, który wprowadza na rynek produkty w opakowaniach, wytwarzający odpady, a także nimi gospodarujący był zobowiązany do tego, aby dokonać wpisu swojej firmy w rejestrze BDO.

Rejestr BDO to działająca od niedawna w Polsce baza danych odnośnie produktów, opakowań oraz zarządzania nimi. Ma na celu gromadzenie informacji na temat podmiotów gospodarczych, które spełniają założenia art. 50 ust. 1 Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 roku.

Kogo obowiązywał wpis do BDO?
Obowiązek ten dotyczy firm, które:
– działają w branży motoryzacyjnej,
– obracają sprzętem elektrycznym i elektronicznym,
– działają w grupie, która produkuje baterie i akumulatory,
– produkują oraz odzyskują opakowania,
– transportują oraz prowadzą działalność związaną z odpadami.

Obowiązek wpisu nie zależy od wielkości prowadzonej firmy. Nawet jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność, ale należy do którejś z powyższych grup, zobowiązany jest złożyć odpowiednie dokumenty.

Zaniechanie tego obowiązku może skutkować konsekwencjami w postaci kary finansowej w wysokości od 5 000 zł do 1 000 000 zł. Sąd ma również możliwość, aby kara miała postać aresztu.

UWAGA!
Każda działalność otwarta po 1 stycznia 2020 roku, potwierdzenie o dokonaniu wpisu do rejestru BDO musi uzyskać jeszcze przed jej rozpoczęciem. W praktyce niektóre firmy automatycznie zostają wpisane do rejestru.

W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszym artykułem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *