Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

Najpopularniejszą formą prowadzenia własnej firmy w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to forma, którą najczęściej wybierają przedsiębiorcy na początku swojej ścieżki biznesowej, ze względu na nieskomplikowaną strukturę oraz możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest CEIDG
  • Do czego służy CEIDG
  • Jak założyć firmę w CEIDG

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej – definicja

W polskim systemie gospodarczym funkcjonują dwa rejestry przedsiębiorców. Pierwszy z nich jest KRS – Krajowy Rejestr Sądowy, który gromadzi dane o spółkach, stowarzyszeniach i fundacjach. Drugi rejestr to natomiast CEIDG, w którym znajdują się dane przedsiębiorców – osób fizycznych, wykonujących działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Elektroniczny portal Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej bardzo ułatwia prowadzenie firmy. Portal skierowany jest głównie do:

  • przedsiębiorców,
  • osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą,
  • osób, które szukają informacji na temat firm i przedsiębiorców.

Zatrudniasz pracowników? dowiedź się jak prowadzić dokumentację pracowniczą.

Do czego służy CEIDG

Jakie informacje możesz znaleźć na portalu CEIDG?

  • formularz wniosku o wpis do CEIDG (prosty w obsłudze i zintegrowany) – wypełniając go powinieneś potwierdzić tożsamości za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego,
  • wyszukiwarkę firm i osób, które prowadzą firmy w Polsce,
  • informacje o koncesjach, licencjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej,
  • filmy instruktażowe, które pomogą Ci bezbłędnie wypełnić wniosek o wpis do CEIDG.

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej w wersji online pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić na wizyty w urzędach, a dodatkowo umożliwia założenie firmy bez wychodzenia z domu. 

Rejestracja firmy w CEIDG

Rejestracji firmy w CEIDG można dokonać na kilka sposobów – pocztą, całkowicie online lub w urzędzie (wypełniając wniosek online i podpisując go w urzędzie, wypełniając papierowy wiosek utrzymany w urzędzie  lub drukując wniosek online i podpisując w urzędzie).

Zakładasz firmę? sprawdź czy zostaniesz “Małym płatnikiem” ZUS..

Najczęściej wybieraną opcją jest składanie i podpisywanie wniosku do CEIDG przez Internet. Wystarczy założyć konto, wypełnić krótki e-formularz a następnie podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, wygenerowane dokumenty.

Rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna, a na rozpatrzenie wniosku czeka się 1 dzień.


CEIDG to rejestr osób fizycznych prowadzących działalność w Polsce. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna i trwa 1 dzień. 

Pomoc w rejestracji w CEIDG
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *